Fabriciusa piemineklis

Jautājums uzdots: Jautājums, kas uzdots laikrakstā "Ventas Balss" 01. novembris

Drīz pilsētas vadība sveiks ventspilniekus valsts dzimšanas dienā. Un tajā pašā laikā turpina sludināt šīs nesen dzimušās valsts pirmās okupācijas organizētāju Krievijas sarkanās armijas komisāru, poļitruku, kura piemineklis stāv pilsētas centrā. Viņi jūsmo par šī vīra četriem Krievijas ordeņiem, kuri viņus ir tā apžilbinājuši, ka nespēj saskatīt, kā šie ordeņi nopelnīti. Lasītāji vairākkārt jautājuši un lūguši , lai muzeja vēsturnieki un pilsētas vadība paskaidro, par kādu varoņdarbu Fabriciuss ir apbalvots ar pirmo Krievijas Sarkanā karoga ordeni, bet atbildes nav. Viņi klusē, izdomādami iemeslus, lai tiktu saglabāts okupācijas varas uzstādītais piemineklis pilsētas centrā.”


 • Ventspils valstspilsētas pašvaldība

  Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 01. novembris

  Atbild Ventspils muzejs:
  Ventspils muzejs – pagātnes liecību glabātājs – viedokli par šo pieminekli ir izteicis daudzkārt.
  Jāatceras, ka Jānis Fabriciuss savu militāro karjeru sācis kā latviešu strēlnieks. Ļoti daudzi latviešu strēlnieki bija kreisi noskaņoti un cīnījās padomju varas pusē. Par šo vēstures paradoksu latviešu vēsturnieks A. Švābe emigrācijā rakstīja: “Kas tad mūs atbrīvoja no divi simti gadu garā Krievijas impērijas politiskā gūsta? Neparasti tas skan, bet jāatzīst: boļševiku uzvara, latviešu strēlnieki, kas sagrāva Krievijas impēriju. Kalpojot ļaunajam, tie tomēr izdarīja ārkārtīgu vienreizīgu pakalpojumu latviešu tautas vēsturiskajiem nodomiem un latviešu labajam garam”.
  Ikviens piemineklis nav tikai konkrētajam cilvēkam, bet veselam laikmetam. Pieminekļu iznīcināšana un graušana kā reiz ir tieši totalitārām iekārtām raksturīga. Nepārsteigsimies!

5 comments

 1. Patriots

  Patriots, 03. novembris 2023 - 14:31

  Lieciet mieru mūsu Fabriciusa piemineklim, it īpaši izplatot pēdējās muļķības. Ja nav ko darīt, ej grāb rudens lapas nevis gvelz muļķības.

 2. Mieru, tikai mieru

  Mieru, tikai mieru, 01. novembris 2023 - 21:28

  Skatos, te aicina ieviest BLM kustības galvenos pamatprincipus: graut, lauzt, plēst visu, kas saistīts ar nēģerprātos iedomāto viņiem kādreiz nodarīto pārestību vaininiekiem. Cik zināms, tad latviešu lielākie pāridarītāji 700 gadus bijuši vācu baroni. Pēc Fabrīķu Jāņa pieminekļa gāzēja loģikas tad vispirms jāmetas nopostīt vēl atlikušos baronu kapus un nodedzināt palikušās muižas.

 3. Janis Berzins

  Janis Berzins, 01. novembris 2023 - 21:26

  Šis piemineklis laikam īpaši tuvs vecajam komūnistam,sauktam arī par Puzes punduri…

  1. Mieru, tikai mieru

   Atbilde: Janis Berzins

   Mieru, tikai mieru, 01. novembris 2023 - 21:33

   Bērziņ, nomaini plati! Kur palicis Heirihs, Barons, Ēriks, Kurzemnieks-krievzemnieks, skolotājs u.t.t, u.t.j.p, nezini?

   1. Parteigenosse

    Atbilde: Mieru, tikai mieru

    Parteigenosse, 02. novembris 2023 - 18:22

    Interesanti,interesanti…Vai tik šeit neuzdarbojas izbijušais “Ventas balss” portāla galvenais cenzors,tagad “Kurzemes filharmonijas” mārketinga speciālistes palīgs?Lembergisma pārņemts joprojām,ko darīs,kad elks un dievs vienreiz kājas atstieps?

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.

Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture