Latvijas uzņēmums SIA PurpleGreen Energy C (PurpleGreen), kas attīsta zaļā amonjaka rūpnīcas projektu Ventspils brīvostas teritorijā, un Vācijas energoresursu tirdzniecības uzņēmums S.E.T. Selected Energy GmbH kopā ar tā meitasuzņēmumu Select New Energies GmbH (SET), šā gada 24. oktobrī, Vācijas pilsētā Hamburgā, parakstīja saprašanās memorandu par 550 tūkstošu tonnu zaļā amonjaka realizāciju gadā uz divdesmit gadu periodu.
Noslēgtais memorands apliecina pušu apņemšanos uzsākt ilgtermiņa sadarbību par Ventspilī saražotā zaļā amonjaka eksportu, kas pēc sākotnējām projekta aplēsēm būs aptuveni 550,000 tonnas gadā. Zaļais amonjaks atbildīs nebioloģiskas izcelsmes atjaunīgās degvielas (RFNBO) prasībām un ražošanu plānots uzsākt 2029. gada janvārī. Zaļā amonjaka ražošanai tiks izmantota elektroenerģija, kas iegūta no atjaunīgiem energoresursiem (AER), tādejādi šīs ir labas ziņas arī AER projektu attīstītājiem Latvijā. Saskaņā ar noslēgto memorandu, SET apņemas ne tikai iepirkt un realizēt zaļo amonjaku, bet arī nodrošināt loģistiku, risku vadību un citus saistītos pakalpojumus.
Šis memorands apliecina to, ka zaļā amonjaka ražošanai ir potenciāls un tas ir nākotnes energoresursu tirgus produkts, pieprasījums pēc kura ir jau šobrīd un turpmākos gados palielināsies. Šāda mēroga rūpnīcas darbība ne tikai veicinās Latvijas ekonomisko attīstību, bet arī stiprinās valsts pozīcijas globālajā tirgū kā ilgtspējīgas enerģijas eksportētājai.
Māris Daniševskis, PurpleGreen Power-to-X vadītājs, norāda: “Parakstītais memorands apliecina pieprasījumu pēc visa projekta ietvaros saražotā zaļā amonjaka 20 gadu garumā, kas ir izšķirošs faktors sarunās ar investoriem. Ir sperts nozīmīgs solis, kas palīdzēs piesaistīt finansējumu lai attīstītu projektu līdz zaļā amonjaka rūpnīcas darbības uzsākšanai Ventspilī.”
PurpleGreen biznesa attīstības vadītāja Jūlija Dziguļska, kura bija klāt memoranda parakstīšanas brīdī, atzīmē: “Šis ir nozīmīgs sasniegums ne tikai abiem uzņēmumiem, bet arī potenciāli visai Latvijai, jo investīciju apjoms, ko plānots ieguldīt ražotnes izveidē var sasniegt vairāk kā 1,3 miljardus eiro.”
Select New Energies rīkotājdirektors Felix Dangers (Felix Danger) par parakstīto memorandu saka: “Mēs esam lepni parakstīt šo saprašanās memorandu un uzsākt stratēģisko partnerību ar PurpleGreen. Uzņēmumu mērķis ir attīstīt tīrus un dekarbonizētus produktus dažādu nozaru patērētājiem, īpaši kuģniecībā un energoapgādē. Šis memorands atbilst SET nozīmīgajai un pieaugošajai lomai, palīdzot dekarbonizēt dažādas nozares.”
SIA PurpleGreen Energy C ir noslēgusi ilgtermiņa apbūves tiesību līgumu ar Ventspils brīvostu, par zaļā amonjaka rūpnīcas būvniecību, kā arī ir uzsākts ietekmes uz vidi novērtējuma process.
Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieks Igors Udodovs komentē: “Šobrīd pasaulē tiek liktas lielas cerības uz ūdeņražekonomikas attīstību, kā alternatīvu fosilajai enerģētikai. Tiek īstentoti tehnoloģiju un finanšu ietilpīgi investīciju projekti un arī Latvijas ekonomikas konkurētspējai minētā joma ir svarīga. Ventspilij ir visi priekšnoteikumi, lai attīstītos par nākotnes enerģijas ražošanas un eksporta mezglu, kam būtu nozīmīga pozitīva ietekme uz reģionu kopumā. Te ir gan piemērotas platības šādiem projektiem, gan viegli pielāgojama ostas infrastruktūra zaļā amonjaka un e-metanola eksportam. Skaidrs, ka būtu tuvredzīgi neizvērtēt un neizmantot šīs iespējas, tāpēc Ventspils brīvostas pārvalde mērķtiecīgi strādā pie atjaunīgās enerģijas klastera izveides Ventspilī, un zaļā amonjaka ražošana šajā dažādo aktivitāšu kompleksā ir viens no ļoti svarīgiem stūrakmeņiem. Esam gandarīti par sadarbību ar “PurpleGreen Energy C”, kas izvēlējās Ventspils brīvostu par vietu sava projekta attīstībai, un mērķtiecīgi soli pa solim virzās uz rezultātu.”