Svarīgākais par drošu peldēšanos

1. Kur karstā vasaras dienā Ventspilī var droši peldēties?

Ventspilī ir trīs oficiālās peldvietas – Ventspils pilsētas pludmale , kuru daudzi sauc arī par Zilā karoga pludmali , Staldzenes pludmale un Būšnieku ezera pludmale. Zilā karoga pludmalē strādā glābšanas dienests, savukārt Staldzenes un Būšnieku ezera pludmalē ir pieejams glābšanas aprīkojums. Visās trīs vietās regulāri tiek pārbaudīta ūdens kvalitāte, un Veselības inspekcija, ņemot vērā 4 gadu ūdens analīžu datus, šīm peldvietām piešķīrusi IZCILAS kvalitātes peldūdeņu statusu (zīmi).

2. Ventspils pilsētas pludmale, kuru rotā Starptautiskā vides izglītības fonda piešķirtā ikgadējā balva ZILAIS KAROGS, ir viena no iecienītākajām ventspilnieku un pilsētas viesu vidū. Kas jāņem vērā pie ieejas pludmalē? 

Ieeja pludmalē ir tikai pa laipām. Pie katras laipas ir numurzīme, ūdens temperatūra un zīme par atļauju vai aizliegumu peldēties. Nozīmīga ir 4. laipa vai centrālā ieeja pludmalē. Pludmales pusē pie tās novietots stends, kurā ir informācija par Zilo karogu, pludmales un tuvākās apkārtnes  karte, peldūdens analīžu rezultāti, kā arī pludmales  noteikumi , glābšanas aprīkojuma izvietojums, drošības zīmju skaidrojums. Jāpievērš uzmanība tam, ko pludmalē drīkst un ko nedrīkst atļauties, piemēram, nedrīkst lietot alkoholu, smēķēt, ienest dzērienus stikla tarā, arī savus mīluļus- mājdzīvniekus jāatstāj mājās. 

3. Kur uzturas un kādus pienākumus veic pludmales glābēji.

Visu peldsezonas laiku no 15.maija līdz pat 15.septembrim no plkst. 10 līdz 22  dežurē glābēji, kas gatavi steigties palīgā, ja kādam notikusi nelaime, taču jāatceras, ka vispirms katram pašam jāparūpējas par savu un savu bērnu drošību.   

4. Ko nozīmē sarkani-dzeltenie karogi pie glābēju tornīšiem?

Tās ir peldēšanās drošības zīmes atbilstoši Starptautiskās glābšanas  federācijas noteiktajam standartam.

Sarkans virs dzeltena – peldēties atļauts;

Dzeltens virs sarkana – peldēties aizliegts;

Sarkans virs dzeltena kopā ar dzeltenu karogu – peldēties bīstami.

Jūra reizēm mēdz būt viltīga un karstā vasaras dienā var redzēt uzrakstu – peldēties aizliegts. Mūsu pusē var iegriezties aukstās ziemeļpuses straumes, kas atnes ļoti aukstu ūdeni ( pat 4-5 grādi jūlija vidū). Ja tādā cilvēks dodas peldēties karstā laikā, tas rada ķermenim šoku un var beigties ļoti bēdīgi. Tāpēc , ja ir uzraksts “peldēties aizliegts” vai “peldēties bīstami”, kā arī izvietoti atbilstoši karogi, tad peldēties tiešām nedrīkst.

5. Vai noteikti jāskatās, kādi karogi izlikti?

Par drīkstēšanu vai aizliegumu peldēties pludmales apmeklētājs tiek iepazīstināts ar atbilstošu uzrakstu pie katras laipas pie ieejas pludmalē, kur vienlaicīgi ar ūdens temperatūru uz attiecīgās krāsas norādīts par peldēšanos –  zaļā krāsa ar uzrakstu “Peldēties atļauts”, dzeltenā krāsa ar uzrakstu “Peldēties bīstami” vai sarkanā krāsa ar uzrakstu “Peldēties aizliegts”. Uzraksts “Peldēties aizliegts” nozīmē, ka ūdenī iet nedrīkst un tam ir kāds aktuāls iemesls – visbiežāk – bīstami laika apstākļi. Uzraksts “Peldēties bīstami” nozīmē, ka peldēties drīkst, taču Glābšanas dienests brīdina, ka ir jābūt uzmanīgākiem nekā parasti. Visbiezāk tas saistīts ar lieliem viļņiem un straumēm, kuru dēl var pakļūt zem ūdens, tādēļ jābūt īpaši piesardzīgiem.

6. Vai droši ir arī peldēties arī pie mola?

Aptuveni 100 m attālumā pirms dienvidu mola uzstādīta pludmales robežzīme ar uzrakstu, ka tālā peldēties aizliegts. Šāds brīdinājums izvietots arī uz paša mola sienas vairākās valodās. Šajā vietā peldēties ir bīstami pat mierīgos laika apstākļos – jūras straumes, atsitoties pret molu, veido virpuļus un ne katrs pat spēcīgs peldētājs no tiem var izkļūt. Tāpēc šajā vietā peldēties nedrīkst.

7. Pludmales teritorija ir tik liela , kā tajā orientēties?

Pludmalei pieeja nodrošināta pa laipām, kuras ir numurētas. Piemēram, centrālai pieejai Medņu ielas galā ir nr.4. Tāpat ar atbilstošu aplīšu skaitu  ir numurētas  pārģērbšanās kabīnes. 4.laipas abās pusēs un pārģērbšanās kabīnes , uz kurām ir četri dzelteni aplīši. Tas ļauj vieglāk orientēties ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Līdz ar to tikšanos  var sarunāt pie konkrētas laipas.

8. Cik droša pludmale ir bērniem?

Pieredzot gadījumus, kad paši mazākie bērni pludmalē var nozust no vecāku redzesloka, un apjukumā vairs nespēj orientēties plašajā pludmales telpā, lai bērns, pazušanas gadījumā, spētu saprast, kur atrodas – ieejot pludmalē, uz katra ieejas stenda ir uzlīmēta uzlīme ar bērnam viegli atpazīstamu dzīvnieka attēlu. Pie ieejas pludmalē vecāki ir aicināti parādīt bērniem šos zīmējumus.

Katrai pludmales ieejai piešķirts savs dzīvnieks – 1. ieeja – Zaķis; 2. ieeja – Kaķis; 3. ieeja – Lapsa; 4. ieeja – Lācis; 5. ieeja – Lauva; 6. ieeja – Ezis.

9. Ko vajadzētu atcerēties vecākiem, dodoties uz pludmali  kopā ar bērniem?

Vienmēr palīdzību var jautāt glābšanas dienesta darbiniekiem, kas strādā visu dienu;

Bērniem atrodoties ūdens tuvumā, jālieto spilgtas piepūšamās aproces. Tās palīdzēs noturēties virs ūdens un bērns būs vieglāk atpazīstams citu vidū;

Ar bērnu jāizrunā situācijas, ko darīt nozušanas gadījumā – jāizstāsta, ka drošākā vieta, kur vienmēr var doties ir glābšanas dienesta postenis, kur arī vecāki dosies meklēt. Ja pludmalē nav glābšanas dienesta, ar bērnu var vienoties par kādu citu labi pamanāmu vietu, kur bērns var doties, ja apmaldījies, un gaidīt tur vecākus;

10. Kas jāatceras vecākiem  par bērnu drošību pie ūdens?

Nelaist ūdenī bērnu vienu pašu. Vecākiem visu laiku jābūt līdzās, jo bērns var viegli pakļūt zem ūdens;

Neatstāt bērnu vienu bez uzraudzības ar peldriņķi vai uz piepūšamā matrača. Peldriņķi vilnis var apgāzt, un bērns saviem spēkiem diez vai spēs apgriezties, matraci var viegli iepūst tālu jūrā;

Neizvēlēties atpūtas vietu blakus volejbola laukumam.

Lai nodrošinātu maksimālu drošību bērnu fiziskajai veselībai, pludmales apmeklējums bērniem paredzēts tikai pieaugušo uzraudzībā.

Aicinām pludmales apmeklētājiem nepalikt vienaldzīgiem – ja redzat vai esat liecinieki tam, ka kāda bērna vai arī pieaugušā  dzīvība vai veselība ir apdraudēta, nekavējoties meklēt apkārtējo cilvēku palīdzību, un informējiet Ventspils pilsētas pašvaldības policiju pa tālr. 63680808 vai 28680808.

Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture