Tautas mūzikas festivāls “Dzīvā mūzika” Ventspilī

1

Senāk tik plaši spēlētās mutes ermoņikas mūsdienās ir nepelnīti aizmirsts instruments, kuru koncertos un lekcijās trīs dienu garumā izcels tradicionālās instrumentu spēles festivāls “Dzīvā mūzika”. Šogad festivāls aicina uz Mutes ermoņiku svētkiem, kas no 21. līdz 23. oktobrim norisināsies Ventspilī un Rīgā.

Mutes ermoņikas Latvijā ir skanējušas jau vairāk nekā simt gadu, tomēr par tās spēles tradīcijām mums ir zināms visai maz. Padziļinātu uzmanību savdabīgajam instrumentam šogad pievērsis ikgadējais festivāls “Dzīvā mūzika”. Lai veicinātu tradicionālās mutes emoņiku spēles apzināšanu un pārmantošanu, trīs festivāla dienās

notiks gan koncerti, gan lekcijas un spēles meistarklases.

Festivālu ieskandinās ārzemju viesu uzstāšanās Rīgā, bet festivāla galvenais koncerts gaidāms sestdienā, 22. oktobrī, kas šogad norisināsies Ventspilī. Šajā Kurzemes pilsētā darbojas Latvijas mērogā unikāla tautas mūzikas grupa “Ventspils blumīzeristi”, kurā pašlaik muzicē pieci šī kādreiz tik iecienītā instrumenta spēles pratēji.

Par grupas izveidošanu intervijā reiz teicis tās dibinātājs Ēriks Veselis: “Kad aizgāju pensijā, domāju – ko darīšu? Brīžiem uzspēlēju mutes harmonikas – kā būtu, ja varētu ar kādu kopā saspēlēties? Manā bērnībā mutes harmonikas spēlēja katrs trešais puišelis, tagad blumīzeristus ar uguni nesameklēsi. Visi pazīstamie, kas prata spēlēt, jau spēlē eņģeļu koros. Taču gribēšana man bija – ieliku avīzē sludinājumu, un cilvēki atsaucās.”

Savukārt festivāla noslēgumu ar koncertu galvaspilsētā ievadīs lekcijas par šīs tautas tradīcijas situāciju senāk un mūsdienās, kā arī spēles meistarklases instrumenta lietpratēju vadībā. Tajās aicināts piedalīties ikviens, ar vai bez mūzikas priekšzināšanām.

Festivālā piedalīsies gan individuāli tautas mūzikas spēlmaņi, gan vairākas mūzikas grupas no Latvijas. Bet ārzemju viesu vidū būs spēlētāji no Somijas, Igaunijas un Lietuvas, kas ierasti šajā festivālā sniedz ieskatu plašākā Ziemeļeiropas tautas mūzikas tradīciju kontekstos.

Tautas mūzikas festivāla “Dzīvā mūzika” programma

Piektdien, 21. oktobrī Rīgā  (Folklubā “Ala pagrabs”, Peldu ielā 19)

20.00 Festivāla ieskaņas koncerts

Piedalās: Džimijs Treskelins (Somija), mutes ermoņiku grupa “Piccolo” (Igaunija), un tradicionālās mūzikas grupa “Skaņumājas muzikanti” (Krapesmuiža).

Sestdien, 22. oktobrī Ventspilī  (Pārventas bibliotēkā, Tārgales ielā 4)

18.00 Mutes ermoņiku svētku koncerts.

Piedalās: Džimijs Treskelins (Somija), mutes ermoņiku grupa “Piccolo” (Igaunija), Cemnolonsku ģimenes kapela (Lietuva) Pēteris Narubins (Mārupe), folkloras kopa Tarkšķi (Iecava),Valters Reiznieks (Limbaži), grupa “4. variants” (Rīga), Gunārs Jākobsons (Rīga), tradicionālās mūzikas grupa “Skaņumājas muzikanti” (Krapesmuiža).

Svētdien, 23. oktobrī Rīgā  (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Krišjāņa Barona ielā 1)

12.00 Lekcijas par mutes ermoņiku spēles tradīcijām Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Somijā.

14.00 Spēles meistarklases iesācējiem un spēlētājiem ar pieredzi.

17.00 Festivāla noslēguma koncerts.

Festivālu organizē biedrība “Skaņumāja” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Ventspils valstspilsētas pašvaldības atbalstu.


0 komentāri


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture