Ventspilī rakstīs VIII pasaules diktātu latviešu valodā

1

Valsts valodas dienā, sestdien, 15. oktobrī, plkst. 12.20 vienlaikus Latvijā un visā pasaulē astoto gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Ventspilī diktātu klātienē varēs rakstīt Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas zālē. Tekstu īpaši šim nolūkam ir radījis latviešu rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, Ventspilī to diktēs aktieris Andris Bulis.

Lai rakstītu diktātu, iepriekš ir jāreģistrējas vietnē www.raksti.org, kur varēs izvēlēties vienu no 13 klātienes rakstīšanas vietām 10 Latvijas pilsētās, tajā skaitā arī Ventspilī. Tāpat, gatavojoties diktātam, varēs saņemt saiti ar meistarklasi, kas veltīta populārākajām kļūdām latviešu valodā un diktātos.

Arī šogad diktāts tiks translēts tiešajā ēterā Latvijas Radio 1 raidījumā Kultūras Rondo un Latvijas Televīzijā – interesenti varēs pierakstīt diktātu, klausoties radio vai skatoties televīziju. Interesenti varēs rakstīt diktātu tiešsaistē ne tikvien vietnē raksti.org, bet arī Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv. Tiešsaistē Gaismas pils Ziedoņa zālē diktora lomā iejutīsies režisors un aktieris Gerds Lapoška, ārpus Rīgas – citi sabiedrībā pazīstami cilvēki.

Klātienē rakstīt gribētājiem pasākuma organizatori iesaka laikus reģistrēties vietnē www.raksti.org, jo vietu skaits ir ierobežots. Šogad dalībnieki var izvēlēties starp 10 Latvijas pilsētām – Rīgu, Ventspili, Liepāju, Jēkabpili, Jelgavu, Bausku, Rēzekni, Daugavpili, Lielvārdi un Cēsīm –, turklāt Rīgā būs četras klātienes rakstīšanas vietas.

Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē Ventspils Valsts 1. ģimnāzijā, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties jau tajā pašā dienā, jo operatīvai kļūdu pārbaudei piesaistīta 10 latviešu valodas skolotāju komanda. Rezultātu gaidīšanas laikā Ventspils dalībniekus priecēs “Suitu sievas” ar muzikāliem priekšnesumiem. Dalībnieki, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu nedēļu vēlāk varēs apskatīt savā profilā vietnē raksti.org.

Lai dalībnieki varētu labāk sagatavoties diktātam, ir izziņota iespēja noskatīties latviešu valodas meistarklasi par ziedojumu, kurā filoloģe Lāsma Sirmule pastāstīja par līdz šim raksturīgākajām kļūdām iepriekšējos diktātos un populārām kļūdām latviešu valodā kopumā.

Meistarklasi latviešu valodā nolemts rīkot pēc diktāta teicamnieces un filoloģes Lāsmas Sirmules ierosinājuma. Pasākums īpaši vērtīgs būs pirmreizējiem diktāta rakstītājiem, jo tajā tiks aplūkotas iepriekšējo gadu raksturīgākās kļūdas. Tāpat atsvaidzināt zināšanas latviešu valodā varētu noderēt arī pārējiem rakstītājiem, jo reizēs, kad diktātā iekļautas ikdienā retāk sastopas teikumu konstrukcijas, piemēram, tiešā runa, nereti kļūdas pieļauj arī pieredzējuši diktāta dalībnieki. Lai saņemtu saiti uz nodarbību, ziedotāji tiek aicināti nosūtīt maksājuma uzdevumu uz biedrības oficiālo e-pastu [email protected]

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar latviešu diasporām ārpus Latvijas, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā par brīvu drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Ap 300 vārdu garā diktāta teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētniece Baiba Saulīte. Diktāts ar virsrakstu “Krāsaina saule virs pelēkiem jumtiem” ir veiksmīgs metaversa, interpunkcijas un ortogrāfijas apvienojums. Pirms diktāta rakstīšanas aicinām atsvaidzināt atmiņā ne tikai informāciju par virtuālo realitāti un metaversu, bet arī pareizrakstības likumus.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no diktāta partneriem – Swedbank, Latviešu valodas aģēntūras, Jāņa rozes grāmatnīcas un izdevniecības Zvaigzne ABC. 

Izlabojot 2290 pārbaudei pieņemtos darbus, kļuvis zināms, ka VII pasaules diktātu latviešu valodā, kas norisinājās 2021. gada 27. novembrī Latvijā un citviet pasaulē, teicami uzrakstījuši 54 dalībnieki. No 54 teicami uzrakstītiem darbiem 12 bija bez kļūdām, bet 42 – ar vienu kļūdu. Šoreiz 52 labākie darbi tika rakstīti Latvijā, viens Dānijā un vēl viens Itālijā. Vidējais kļūdu skaits izlabotajos diktātos ir deviņas (trīs ortogrāfijas un sešas interpunkcijas).

Iniciatīvu atbalsta Posti, Cello, ZZ Dats, Nano, Zvaigne ABS, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio 1, LSM.LV, LVRTC, Jāņa Rozes grāmatnīca, Swedbank, Antalis, Europrint, Latvijas Nacionālā bibliotēka, F64, Liepaja Rotary Club, Opticom.


0 komentāri


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture