Ventspils pašvaldības interesēs ir atjaunot valdījuma tiesības uz brīvostas teritorijā esošo pašvaldības īpašumu

1

Š.g. 10. martā Ventspils brīvostas pārvaldes mājas lapā www.portofventspils.lv tika publicēts raksts, kurā Brīvostas pārvalde izsaka pārmetumus Ventspils valstspilsētas pašvaldībai par vilcināšanos sakārtot jautājumu par brīvostas valdījumā nodotajām pašvaldības teritorijām.

Ventspils pašvaldība norāda, ka 2022.gada 10. februārī Saeima, neskatoties uz Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes iebildumiem un būtiskiem likumprojekta trūkumiem, pieņēma Satiksmes ministrijas virzītos grozījumus Ostu likumā. Ar šo likumu tika noteikts, ka Ventspils brīvostas valdījumā atrodas Ventspils valstspilsētas pašvaldības īpašums aptuveni 150 miljonu EUR vērtībā, tai skaitā visa pašvaldības zeme, kas atrodas brīvostas teritorijā.

Saistībā ar grozījumiem Ostu likumā, Ventspils valstspilsētas pašvadība 2022.gada augustā vērsās Satversmes tiesā un, izskatot Ventspils valstspilsētas pašvaldības pieteikumu par Ostu likuma un Ventspils brīvostas likuma neatbilstību Latvijas Republikas Satversmei un Eiropas vietējo pašvaldību hartai, Satversmes tiesa ir ierosinājusi lietu par Ventspils ostas pārvaldes reformu. Tāpat arī 2022. gada maijā, pēc divdesmit divu 13. Saeimas deputātu pieteikuma, Satversmes tiesa ierosināja lietu par Ostu likuma normām, kas paredz regulējumu attiecībā uz ostas teritorijā esošo pašvaldību nekustamo īpašumu.

Kā jau ierpiekš tika minēts, atbilstoši Ostu likuma regulējumam, Ventspils pašvaldības zemes gabali, kuri atrodas brīvostas teritorijā, atrodas Ventspils brīvostas pārvaldes valdījumā. Brīvostas pārvalde pauž neizpratni par Ventspils pašvaldības nekustamā īpašuma nodokla piemerošanu. Nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas kārtību Ventspils brīvostas valdījumā esošai zemei nosaka likums “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kas paredz, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksātājs ir persona, kuras tiesiskajā valdījumā ir nekustamais īpašums. Tādējādi atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma nodokli” pašvaldība Ventspils brīvostas pārvaldei š.g. sākumā nosūtīja paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem par tās valdījumā nodotajiem zemes gabaliem.

Ventspils valstpilsētas pašvaldības interesēs ir atjaunot valdījuma tiesības uz visu pašvaldības īpašumu, kas atrodas brīvostas teritorijā. Ostu likuma grozījumu pieņemšanas rezultātā būtiski, prettiesiski un nesamērīgi ir ietekmēta Ventspils valstspilsētas pašvaldības finansiālā autonomija un iespēja gūt ieņēmumus no sava īpašuma, kā arī tiesības pārvaldīt savu īpašumu un rīkoties ar to Ventspils iedzīvotāju interesēs. 


4 komentāri

 1. Aldis

  Aldis, 16:14 17. marts 2023

  Vai tad par to nevajadzēja domāt, kad pilsēta pati nodeva šos īpašumus valdījumā Brīvostai, lai caur Brīvostu pilsētas labā apgūtu Eirpoas fonda naudu?

  1. Ventspilnieks

   Atbilde: Aldis

   Ventspilnieks, 18:00 17. marts 2023

   Ko tad Ventspils Pašvaldībai bija jārēķinās, ka Bordāns, Kariņš, Linkaits sagrābs Pašvaldības īpašumu un pusi Ventspils teritorijas un iecels Kristovski Brīvostas pārvaldē, kurš jauc gaisu?

   1. Viesis

    Atbilde: Ventspilnieks

    Viesis, 14:17 20. marts 2023

    Nebija jau problēmu, ja uzņēmās rūpes par valdījumā esošo, ņemot vērā, ka brīvosta ar to gūst peļņu!
    Bet tā kā viņi tikai izmanto, nolieto ar smago tehniku pilsētas ielas, sev gūstot peļņu, bet iedzīvotājiem paliks tikai iebrauktas rises un no iedzīvotāju naudas tās būs jālabo – nu nav tas godīgi. Tās jau nav 3 mašīnas dienā kā kādam veikalam. Brīvostai tur ir krietni citi apjomi. Un kāpēc par to būtu jāmaksā no tavas un manas nodokļos samaksātās naudas, ne brīvostas peļņas?

  2. Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

   Atbilde: Aldis

   Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes "Ventspils osta", 13:53 20. marts 2023

   Atbild: p.i. “Ventspils osta”:
   Ventspils valstspilsētas pašvaldība esošai Brīvostas pārvaldei savus īpašumus nav nodevusi, pašvaldības īpašumi tika pasludināti par brīvostas valdījumā esošiem līdz ar jaunā Ostu likuma izsludināšanu. Nav zināma neviena cita osta ārpus Latvijas, kur pašvaldības īpašumi šādi būtu pārņemti beztermiņa un bezatlīdzības lietošanā. Tieši tādēļ Ventspils valstspilsētas pašvadība 2022.gada augustā ir vērsusies Satversmes tiesā par Ostu likuma un Ventspils brīvostas likuma neatbilstību Latvijas Republikas Satversmei un Eiropas vietējo pašvaldību hartai, un Satversmes tiesa ir ierosinājusi lietu par Ventspils ostas pārvaldes reformu.
   Attiecībā uz Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu jāpiekrīt, ka līdz 2019.gada nogalei, Ventspils brīvostas pārvalde, kurā darbojās arī Ventspils pašvaldības pārstāvji, pielika lielas pūles, lai saņemtu Eiropas Savienības finansiālo atbalstu un īstenotu Ventspils brīvostai nozīmīgus projektus – transporta infrastruktūras un rūpniecisko objektu attīstīšanu, pievadceļu izbūvi u.c. Šie objekti, kuru būvniecība tika realizēta ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu, pieder Ventspils brīvostas pārvaldei nevis Ventspils valstspilsētas pašvaldībai.


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture