Ventspils Zinātnes centrā VIZIUM tapusi īpaša grīda – Pasaules karte

1

Interjera salons KRASSKY 2021. gadā īstenojis vienu no tehniski ambiciozākajiem sabiedriskajiem projektiem uzņēmuma vēsturē – jaunā Ventspils zinātnes centra VIZIUM centrālā foajē grīdu.

365 m2 plašais grīdas segums veidots kā apaļas formas pasaules karte no vairāk nekā 600 000 Murano stikla flīžu gabaliņu. Gan flīzes, gan projekts kopumā ir 100% roku darbs, kurā savas prasmes apvienojuši pasaules profesionālākie mozaīku meistari no Ravennas un KRASSKY montāžas komanda.

Grīda ir mākslinieciski augstvērtīgs un tehniski sarežģīts dizaina projekts, kas tiks izmantota arī kā ģeogrāfijas izziņas objekts un kā izglītojošs spēles elements, aicinot bērnus pulcēties noteiktā valstī vai kontinentā.

Projektu konkursā tika iesniegtas vairākas idejas, taču, lai iekļautos noteiktajā budžetā un vienlaikus saglabātu projekta oriģinalitāti un kvalitāti, bija nepieciešams rast individuālu risinājumu. Tādēļ grīdas izstrādē KRASSKY izvēlējās sadarboties ar pasaules vadošo mākslinieciskās mozaīkas ražotāju SICIS. Ražotāja piedāvātā Murano stikla mozaīka ražota pēc vēsturiski autentiskas tehnoloģijas – šo stiklu 13. gadsimtā sāka veidot amatnieki Murano salā Itālijā. Tas ir īpašs ar savu krāšņumu un māksliniecisko vērtību – ielūkojoties Murano stiklā, iespējams saskatīt ziedu, dārgakmeņu un varavīksnes rakstus. Mūsdienās mākslinieciskās mozaīkas izklājumi joprojām tiek izgatavoti ar rokām.

Itālijā radītais grīdas seguma materiāls nes sevī kultūrvēsturisku stāstu un vienlaikus atbilst visām mūsdienu tehniskajām prasībām – ar pietiekamu biezumu, pretslīdes, izturības pakāpi un citiem tehniskajiem parametriem, kas jāievēro sabiedriskās ēkās.

Pie šī projekta Itālijā strādāja pasaules labākie mozaīkas speciālisti, kuri, izmantojot tradicionālās tehnikas, mozaīkas gabaliņus veidoja ar rokām, katru flīzi izgriežot atsevišķi. Rūpīgā darbā viens meistars dienas laikā var sagatavot tikai 1.5-2 kvadrātmetrus mākslinieciskās mozaīkas. Pirms izsūtīšanas uz Ventspili flīžu zīmējums tika izklāts SICIS ražotnē, un tikai pēc tam sanumurētos iepakojumos gluži kā „puzzle” ar precīzu izklāšanas karti flīzes tika nogādātas uz Latviju. Mozaīkas flīžu ieklāšana, ko KRASSKY vadībā veica Latvijas speciālisti, ilga piecus mēnešus un prasīja daudzu tehnisku risinājumu pielāgošanu uz vietas objektā. Ņemot vērā, ka katras flīzes izmērs ir tikai 2.3 x 2.3 cm, to ieklāšana 365 m2 platībā bija īpaši skrupulozs darbs.

Latvijas karte atšķirībā no pārējās pasaules kartes ir veidota no metāla plāksnes, un būvniecības laikā zem tās paslēpta kapsula ar vēstījumu nākotnei. Pasaules karte telpā izvietota tā, ka Ventspils un Latvija atrodas pašā centrā.

Kā stāsta KRASSKY klientu attiecību vadītājs Uvis Petrovskis, flīžu ieklāšanas procesā nācās sastapties ar dažādiem patiesi sarežģītiem izaicinājumiem, kas prasīja pacietību un neatlaidību. Tā rezultātā Latvijā tapis grandiozs un autentisks projekts, kas ar savu unikālo stāstu priecēs tūkstošiem zinātnes centra VIZIUM apmeklētāju.

„KRASSKY misija ir palīdzēt cilvēkiem celt dzīves kvalitāti caur labu dizainu gan privātajos, gan sabiedriskajos projektos. Arhitekti, projektētāji un mūsu klienti var paļauties, ka piedāvāsim piemērotāko un kvalitatīvāko risinājumu noteiktajā budžetā. Arī šoreiz patiesi lepojamies ar paveikto un izsakām pateicību par ieguldīto darbu visiem iesaistītajiem meistariem un projektu vadītājiem. Zinātnes centra grīda – pasaules karte nes sevī stāstu par unikālu materiālu un tehniku, kurā tā veidota, tādējādi dodot iespēju uzzināt vairāk par mozaīku, amatnieku vērtībām, vēsturi un roku darbu,” uzsver U. Petrovskis.

Ventspils zinātnes centrs VIZIUM tika pieņemts ekspluatācijā 2021. gada septembrī, bet apmeklētājiem durvis vērs 2022. gada jūnijā. VIZIUM misija: saprotami stāstīt par fiziku, dabu, vielu, skaņas, gaismas savstarpējo ietekmi un dažādās mērķauditorijās veicināt izpratni par zinātni un tās visaptverošo dabu. Zinātnes centrs piedāvās izglītojošas, interaktīvas ekspozīciju zāles, interaktīvus eksponātus, zinātnes šovus, laboratorijas, konferenču telpas, mācību klases un tehniski radošās darbnīcas, iepazīstinot apmeklētājus ar dabaszinātnēm.

Zinātnes un inovāciju centra būvdarbi tiek veikti Eiropas Reģionālās attīstības fondu līdzfinansēto projektu “Zinātnes centra jaunbūve Rūpniecības ielā 2, Ventspilī” Nr.5.5.1.0/19/I/002 un “Inovāciju centra un publiskās infrastruktūras izbūve Rūpniecības ielā 2, Ventspilī” Nr.5.6.2.0/19/I/003 ietvaros.


0 komentārs


Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture