Atgūt neliederīgi iztērēto naudu.

Jautājums uzdots: Ostas reforma 13. novembris

Kur var iepazīties ar skaitļiem kurus Ventspils dome iztērēja nelietderīgi tiesājoties ar valsti par ostas reformu. Interesē cipari par advokātu izdevumiem, domes vadības braucieni uz tiesu, visu iesaistīto domes darbinieku darba alga. Paldies!


  • Ventspils valstspilsētas pašvaldība

    Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 15. novembris

    Atbild Juridiskā nodaļa:
    Satversmes tiesas 2023. gada 9.novembra spriedums lietā par Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības reformu, ir pieņemts apvienotā lietā, kurā tika skatīti divu pieteicēju – 13. Saeimas divdesmit divu deputātu un Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes – pieteikumi.

    Atbilstoši Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes 2022. gada 5.maija lēmumam Nr.73 “Par Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes pieteikumu Satversmes tiesai” (https://www.ventspils.lv/app/uploads/2022/10/73_par-ventspils-valstspilsetas-pasvaldibas-domes-pieteikumu-satversmes-tiesai.pdf), lēmuma izpildi organizēja un nodrošināja Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Ventspils osta”. Minētajā lēmumā ir ietverts arī pamatojums šādā pieteikuma iesniegšanai.

    Kā 2023. gada 9. novembra preses konferencē norādīja Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš Satversmes tiesas spriedums šajā lietā ir Zīmīgs un svarīgs ar to, ka tajā ir konkretizēts, kādā veidā, atbilstoši Satversmei, norisinās savstarpējā mijiedarbība starp valsts centrālo varu un pašvaldībām. Šis Satversmes tiesas spriedums ir nozīmīgs arī ar to, ka tajā tiek konkretizēts pašvaldības principa tvērums – pašvaldības kompetenču un finanšu autonomija, kā arī pienākums konsultēties ar pašvaldībām.

    Neraugoties uz to, ka Satversmes tiesas spriedums nekādā veidā neaizstāv ventspilnieku intereses, par pieņemamu un ventspilnieku interesēm atbilstošu atzīstot situāciju, ka vairāk nekā 40% pašvaldības teritorijas un tajā esošos pašvaldības īpašumus turpmāk pārvaldīs AS “Ventas osta”, pašvaldībai par to nesaņemot nekādu kompensāciju, nav iespējams piekrist apgalvojumam, ka Ventspils valstspilsētas pašvaldība, vēršoties Satversmes tiesā, būtu rīkojusies nelietderīgi.

    Par neskaidrībām attiecībā uz valdības virzītās ostu reformas atbilstību Satversmei no valsts puses liecināja arī Ministru prezidentes un Satiksmes ministra pirms Satversmes tiesas sprieduma paziņošanas šajā lietā publiski paustais Pirms virzīt izmaiņas ostu pārvaldības un kopumā transporta jomā, valdība gaidīs Satversmes tiesas spriedumu par iepriekšējā Saeimā pieņemto ostu reformu. (https://www.leta.lv/search/find/?patern=ostureforma&mode=nonozarestem&item=180C5754-87DA-49A9-B433-CA464CCF2D06).

    Jāatzīmē, ka saskaņā ar Ostu likuma pārejas noteikumu 16. punkta 3.apakšpunktu, Rīgas brīvostas pārvalde un Ventspils brīvostas pārvalde likvidējamas līdz 2023. gada 31. decembrim (sākotnēji termiņš bija noteikts 2022. gada 31. decembris), kas ir nedaudz vairāk kā pēc viena mēneša. Ņemot vērā, ka Ostu likumā noteiktā kapitālsabiedrība Rīgas ostas pārvaldīšanai vēl nav pat nodibināta, kā arī nav pieņemti Ministru kabineta rīkojumi par Rīgas un Ventspils brīvostas pārvaldes likvidāciju, paredzams, ka 2019. gada nogalē uzsāktās ostu reformas īstenošanas termiņš visdrīzāk tuvākajā laikā tiks jau atkal pagarināts.

  • Ventspils valstspilsētas pašvaldība

    Atbilde: Ventspils valstspilsētas pašvaldība 13. novembris

    Atbild p.i. “Ventspils osta”:
    Ostu likuma grozījumi būtiski ietekmē Ventspils iedzīvotāju labklājību, minētā likuma grozījumu rezultātā ventspilniekiem ir atņemtas tiesības gūt labumu no sava īpašuma, jo pašvaldības īpašums apmēram 150 miljonu EUR vērtībā un vairāk nekā 42% no Ventspils administratīvās teritorijas bez atlīdzības un termiņa ierobežojuma tiks nodotas jauni izveidotai komercsabiedrībai. Pašvaldības iedzīvotāji ir ievēlējuši Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes deputātus, tādēļ aizstāvēt iedzīvotāju intereses ir pašvaldības vadītāju pienākums. Nevienā citā ostā, ja vien to nevada pašvaldība, šāda situācija, kad iedzīvotāju īpašums tiek nodots komersantam, kas to izmanto bez jebkādām saistībām pret mantas īpašnieku, nav zināma.

6 comments

  1. Ernests

    Ernests, 15. novembris 2023 - 10:04

    Lembis un co pusi Ventspili uztaisīja par brīvostas teritoriju, lai bijušie zemes īpašnieki nevarētu atgūt zemi, jo paši Ventspilī ieradās pliki un nabagi. Tagad bļauj, ka valsts pārņem bez kompensācijas brīvostas zemi. Pilnīgs sviests. 100% nelietderīgi iztērēti līdzekļi.

    1. !

      Atbilde: Ernests

      !, 15. novembris 2023 - 14:07

      Agrāk osta un pilsētas pārvalde strādāja kā komanda, sadarbojās, lai no esošajiem resursiem pēc iespējas labāk attīstītu ostu un pilsētu reizē. Kā to vislabāk var izdarīt? Izveidojot ostas pilsētā, kam lielākā daļa apgrozījuma no ostas (ekonomikas terminos runājot- visas olas vienā groziņā), citas nozares, kas nodrošina pilsētas un ostas darbību, pat attīstību (sadalot olas uz vairākiem groziņiem). Pilsētā sāka attīstīt ražošanu, JO tas dod ienākumus pilsētai, tas dod jaunas darba vietas iedzīvotājiem, saražotais jāeksportē, līdz ar to dod darbu ostai.
      Pilsēta viena šādus investorus piesaistīt nevar..to var osta. Ostai nebija ko piedāvāt. Tādēļ, strādājot komandā, tika lemts, ka pašvaldības zemes nodod ostai, lai tā piesaistītu investorus, projektus, varētu būvēt ražotnes, attīstīties. Pilsētai pretīm dodot to, ka šo teritoriju uzturēšanu paņem uz sevi. Loģiska sadarbība – ostai zemes ar ko attīstīties, pašvaldībai samazinās izdevumi, jo osta rūpējas par uzturēšanu, tātad uz to nav jātērē nodokļu maksātāju nauda. Papildus, osta atbalstīja arī pilsētas ikdienas dzīvi, sporta klubus, pasākumus, jo – nevienam nav noslēpums, osta ne pārāk labvēlīgi iedarbojas uz šeit dzīvojošajiem cilvēkiem- troksnis, smakas, putekļi.
      Tagad, ar ostu likumu tika izdomāts, ka šo zemi nodos nevis ostai kā valsts iestādei, bet kapitālsabiedrībai. Turklāt – viņi to var izmantot kā grib, par to nav jārūpējas, un gūtā peļņa nekādi nav saistāma ar Ventspili, ventspilniekiem.
      Problēma jau nav tajā, ka ostai nodotas šīs zemes. Problēma ir tajā, ka tiek mainīti spēles/lietošanas noteikumi un principi. Par to šī tiesa.
      Un varat teikt, ka tas nav ventspilnieku interesēs, bet ir, jo mūsu nodokļos samaksātā nauda iepriekš tika ieekonomēta ar šādu modeli. UN mūsu nodokļos samaksātā nauda tagad tiks tērēta citu peļņas nodrošināšanai.

  2. Jāņa draugs

    Jāņa draugs, 14. novembris 2023 - 08:13

    tā arī dome neatbildēja , cik tad tas izmaksā ventspilniekiem !?

  3. Viesis

    Viesis, 14. novembris 2023 - 07:02

    Nenobrīnīties…
    Osta – iedzīvotāju īpašums!!!
    Maļ un maļ vienu un to pašu…

  4. Linards

    Linards, 13. novembris 2023 - 10:13

    Nelietderīgie līdzekļi jau nav. Tas viss bija iedzīvotāju interesēs.
    Tas, ka Tev tas liekas nesaistoši to nepadara par nelietderīgu. Man, piemēram, nav nepieciešamības pārvietoties pa pilsētas pusi ikdienā, man nelietderīgi liekas izdevumi ielu tīrīšanai, apgaismojumam, jebkādiem objektiem Ventas kreisajā krastā. Man šķiet nelietderīgi pilsētā nodrošināt sabiedrisko transportu, jo visur kur man vajag es varu nokļūt bez sabiedriskā transporta… Bet vai tas ir nelietderīgi pilsētu skatot kopumā? Droši vien, ka ne.

    Šādos brīžos der atcerēties, ka neesi pasaules centrs, tavs subjektīvais viedoklis ir tikai un vienīgi Tavs subjektīvais viedoklis.

    1. Gvido

      Atbilde: Linards

      Gvido, 13. novembris 2023 - 11:04

      Tāpat kā tavs viedoklis ir vienaldzīgs, linardino, pirdarino.

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus saistītus ar dzīvi Ventspilī un mēs noteikti radīsim iespēju atbildēt.

Pilsētas pārvalde

Dome, sēdes, politika, dokumenti

Aktualitātes

Kultūrā, Sportā, Uzņēmējdarbībā u.c.

Jūs jautājat, pašvaldība atbild

Uzdodiet mums jebkurus jautājumus.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes

Informācija, kontakti, e-pakalpojumi

Kalendārs

Pasākumu un notikumu kalendārs

Par Ventspili

Dzīve Ventspilī, vide, fakti, vēsture